Wzmacniacze Delta Studio                 Cudowne Brzmienie Muzyki

Wzmacniacz lampowy Delta Studio EL 34

"Audio Video" grudzień 2001
  Do grona producentów wzmacniaczy lampowych wysokiej klasy dołączyła niedawno kolejna firma. Wrocławska Delta Studio opracowała serię wzmacniaczy charakteryzujących się bardzo atrakcyjnym i starannym wykonaniem.

Jak na razie w ofercie znajdują się trzy modele o nazwach nawiązujących do typu zastosowanych lamp mocy. Przedstawiamy środkowy model wyposażony w cenione przez znawców lampy EL 34.

Budowa

Delta Studio EL 34 jest tak starannie wykonany, że wiele znanych urządzeń renomowanych producentów wygląda przy nim wręcz mało efektownie. Konstrukcja mechaniczna urządzenia z jednej strony wykorzystuje stary i sprawdzony schemat podstawy, na której znajdują się odsłonięte lampy elektronowe i zamknięte w specjalnych ekranach transformatory głośnikowe, z drugiej zaś całości nadano bardzo ciekawą formę (niepełnego koła) wykonaną z lakierowanej na czarno blachy i starannie polakierowanego na wysoki połysk drewnianego obramowania. Wzmacniacz prezentuje się sympatycznie i dostarcza miłych wrażeń wzrokowych. Kolorystyka drewna, światło diody łę skierowanej do dołu, odbite od podłoża, na którym jest ustawione urządzenie, oraz magiczne ogniki żarzących się lamp wytwarzają niepowtarzalny nastrój. Delta jest wzmacniaczem zintegrowanym o 4 wejściach liniowych i zawierającym pasywny przedwzmacniacz. Oba pokrętła umieszczone są na wierzchniej płycie wzmacniacza niemal w centralnym miejscu pomiędzy lampami. Tor sygnałowy jest odmianą starego układu Williamsona z przeciwsobnym stopniem mocy pracującym w klasie AB - konfiguracją "ultralinear". W stopniach wejściowych pracują podwójne triody 6N1P i 6N2P, a w stopniu mocy - EL 34 (para na kanał). Wzmacniacz charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, jak na urządzenie lampowe. Jest ponadto wyposażony w układy zabezpieczeńi opóźnionego startu. Pełną gotowość do pracy sygnalizuje zmiana barwy diody świecącej.

Brzmienie

Delta EL34 jest jednym z niewielu urządzeń na naszym rynku, które charakteryzują się ściśle określoną i piękną w kategoriach estetycznych manierą brzmieniową. Odtwarzana jest zasadniczo pełna paleta tonalna, aczkolwiek w nierównym natężeniu. Barwa dźwięku jest raczejciemna, osłodzona, z niewielkim ociepleniem, zwłaszcza w zakresie średnicy i jej przełomu z wysokimi tonami. W odniesieniu do brzmienia naturalnego wyczuwalna jest obecność harmonicznych parzystych (nie jest to tutaj wszak wadą i występuje tylko w niewielkim stopniu). Kształty poszczególnych dzwięków są raczej zaokrąglone o gładkiej fakturze. Obrys krawędzi jest lekko zmiękczony, a dźwięk rysowany nie najcieńszą w sumie kreską. Ciężar i konsystencja dźwięku nie jest przesadzona, chociaż można odnieść wrażenie, że brzmienie ma sporą gęstość. Tutaj ciśnie się na usta określenie: brzmienie kremowe. W kategoriach ogólnych można je określić jako: plastyczne, namacalne, sugestywne, emocjonalne, ekscytujące, angaźujące, ekspresyjne i dobrze zespolone. Słyszalne są nieznaczne oznaki zamknięcia dźwięku, a brzmienie staje się momentami ciasne. Niskie tony mają właściwą wysokość i barwę. Czas trwania nie jest najkrótszy. Szybkość narastania i wygaszania dźwięku pozostaje w normie, ale nie jest to mistrzostwo świata w tej dyscyplinie. Kształt jest zdecydowanie obły o sporym gabarycie, przy czym bas jest odtwarzany dość pewnie i czytelnie. Dotyczy to zwłaszcza górnej części tego zakresu. Niestety, najniższe rejestry nie mają już takiej dynamiki i energii co reszta pasma - przede wszystkim chodzi tutaj o brak potęgi na "samym dole". Rytmiczny aspekt muzyki jest przekazywany prawidłowo. Zakres średnicy odtworzony jest płynnie i gładko. Natomiast sposób prezentacji sopranów powoduje, że brzmienie nabiera romantycznego charakteru. Oczywiście zachowano tutaj zdrowy umiar, dżwięk nie staje się ani razu lepki czy podbarwiony. Soprany pozostają słodkie, miękkie i delikatne. Integralność z zakresem średnicy wypada znacznie powyżej średniej. Delta prawidłowo kreuje wrażenia przestrzenne. Nie poraża przesadną szerokością sceny czy panoramą. Perspektywa dźwiękowa budowana przez EL34 jest w zupełności wystarczająca w warunkach przeciętnego pomieszczenia mieszkalnego i dla znakomitej większości nagrań. Ustawienie planów jest czytelne,a ich gradacja znacznie lepsza od tego , co może zaoferować większość konkurencji. Dynamika sprawia dobre wrażenie. Mikrodetale są rozróżniane, aczkolwiek brakuje odrobiny finezji. Impulsy dynamiczne przenoszone są bez kompresji, ale bez przesadnego rozmachu. Podczas odtwarzania nagrań z udziałem dużych składów instrumentalnych wzmacniacz traci dobrą rozdzielczość i selektywność dźwiękowego obrazu. Nie jest to specjalnie przykre, ale zauważalne przy bardziej krytycznym odsłuchu.

W kategoriach ogólnych EL34 charakteryzuje się harmonią i zrównoważeniem brzmienia w wystarczającym stopniu, aby czerpać przyjemność ze słuchania muzyki dla relaksu. Wzajemna równowaga i odpowiednie proporcje między detalami a całością są tutaj przesunięte bardziej w stronę wytworzenia odpowiedniego klimatu i zarysowania podstawowych zdarzeń na scenie aniżeli w stronę uzyskania dużej głębi ostrości - zdolności jednoczesnego widzenia fragmentów i całości słuchanego nagrania.

Podsumowanie

Delta Studio EL34 na długo pozostanie mi w pamięci jako urządzenie o bardzo przyjemnym charakterze brzmienia i ciekawym wzornictwie. Mogę je śmiało polecić osobom ceniącym przede wszystkim przekaz emocjonalny, słuchającym muzyki dla relaksu. Melomani preferujący wokalistykę, muzykę kameralną oraz niektóre lżejsze brzmieniowo odmiany muzyki rozrywkowej z pewnością nie zawiodą się na tym wzmacniaczu. Delta ma też swoje naturalne ograniczenia i z tego powodu zwolennicy megadynamiki lub superprecyzyjnych odsłuchów powinni szukać swojego faworyta zdecydowanie gdzie indziej. Nie ma to jednak wpływu na ocenę końcową. Za przepiękne wzornictwo i bardzo emocjonalną estetykę brzmienia EL34 zasługuje w pełni na naszą rekomendację.

Ludwik Igielski    Delta Studio EL34
Kategoria B
Ocena * * * *

Dane techniczne
Moc wyjściowa 2 x 45 W (2 x 7 W w klasie A)
Pasmo przenoszenia 2,7 Hz-92 kHz
Zniekształcenia THD < 0,07%
Zniekształcenia intermodulacyjne < 0,14%
Stosunek sygnał/szum > 90 dB
Dynamika > 120 dB
Masa 25 kg

| O Firmie | Wzmacniacze | Recenzje | Odsłuch | Kontakt |         | English |